Лого
Мова RU UA
Вхід Реєстрація
Головна Статті

Ексцентрикові шліфувальні машини: лікнеп

28.08.2015 2275 просмотров

Ексцентрикові шліфувальні машини: лікнеп
У світі електроінструменту шліфувальні машини — один із найпредставніших видів. На відміну від УШМ, а також про продуктивні, але нездатні «вилизати» поверхню ЛШМ, ЕШМ працюють за принципом «Краще менше та краще». Щоправда, щодо них цю фразу можна переробити так: «Краще менше та ідеально!»

Отже, знайомтеся. ЕШМ. Повна назва – ексцентрикова шліфувальна машина (англійською – orbital sander, у побуті – «орбіталки»). Завдяки якості поверхні ЕШМ, що залишається, можна назвати своєрідним вінцем ланцюжка шліфувальних машин. Що ж, познайомимося із цією «зброєю естетів» ближче.

Висока якість поверхні досягається складною траєкторією руху полотна – істина та штамп одночасно. Що це за траєкторія і завдяки чому вона досягається? Власне, про все можна здогадатися із назви.

Ексцентрик у техніці річ незамінна, коли треба з обертального руху зробити поступально-поворотне або якщо потрібно обертання навколо осі перетворити на обертання по «орбіті».

Щоб уявити, як це відбувається, треба подумки провести вертикальні осі через центр підошви ЕШМ та двигун машини. А тепер уявімо, що одна вісь зміщена щодо іншої убік. Скільки? Це показує амплітуда коливань ексцентрика (наприклад, 2, 3, 5, 6 чи 7 мм). Ось і відбувається рух по «орбіті», радіус якої більший за радіус самої підошви на ті ж 3 або 5 мм.

Втім, така модель виглядає дещо спрощеною. Необхідно враховувати, що «тарілка» здійснює 12, а то й 14 тисяч обертів за хвилину! Що отримуємо? Дуже сильну вібрацію!

І щоб вона не передавалися руці (при цьому самі коливання гасити не треба, тому що переважно за рахунок їх і відбувається шліфування), ексцентрику потрібна противага. При цьому точно його масу прорахувати дуже складно, тому що потрібно враховувати навіть такі параметри, як вага полотна. Не дивно, що ЕШМ, яка зовсім не «тремтить», — рідкість, і інженери цього агрегату заслуговують на похвалу і захоплення.

Тепер має бути зрозуміло, з якими складнощами зіткнулися б виробники «орбіталки» з ексцентриситетом, скажімо, 20 мм: навіть маленькі помилки в розрахунках призвели б до того, що машину просто неможливо було б тримати в руках. Щоб уявити, яка вібрація передається заготовці, достатньо включити ЕШМ з ексцентриком 3 мм на мінімальній швидкості і покласти руку на підошву, а потім уявити, що на максимальній швидкості частота коливань вдвічі більша!

Окреме слово про обертання «тарілки» навколо своєї осі, адже воно також є частиною тієї «складної траєкторії». На звичайних «орбіталка» воно вільне (при навантаженні на інструмент сильно сповільнюється), тобто крутний момент з'являється завдяки інерції.

Однак існує й особливий вид ЕШМ – комбіновані машини, зовнішньою ознакою яких є горизонтальне розташування двигуна. Вони мають функцію примусового обертання. Примушує, зрозуміло, двигун: ексцентриковий плюс обертальний рух отримують за допомогою двох зчеплених шестерень: одна, меншого діаметра, знаходиться всередині іншої, зуби якої спрямовані всередину. Подібні режими будуть потрібні для дуже продуктивних робіт або для полірування.

РЕКОМЕНДАЦІЇ З РОБОТИ З ЕШМ

1. Професіонали рекомендують використовувати пилосос. Це значно скоротить час на прибирання (іноді вона і зовсім не знадобиться), а сама робота буде якіснішою і принесе задоволення.

2. «Взуючи» підошву ЕШМ, уважно слідкуйте за тим, щоб отвори на «тарілці» та колі збігалися. ЕШМ залишає дуже дрібний, а тому й летючий пил.

3. Грамотно вибирайте швидкісний режим. Лакованим поверхням та пластику небажані високі обороти.

4. Не тисніть сильно на інструмент! Йому достатньо власної ваги. Виграш у продуктивності отримаєте невеликий, а ось мотор перегрієте.

5. Чи закінчили роботу? Зніміть інструмент із заготовки, а потім вимикайте його. Не ставте ЕШМ з підошвою, що ще не вибігла (особливо небезпечний край оснащення) на заготівлю, так як на щойно відполірованій поверхні залишиться слід, який заново треба буде зашліфовувати.

6. Якщо надмірні вібрації, спробуйте зняти руку з рукоятки і вести інструмент, поклавши долоню на верхню частину корпусу, тільки не перекривайте прорізи, через які засмоктується повітря.

Ексцентрикові шліфувальні машини: лікнеп ТЕХНІЧНІ ПАРАМЕТРИ ЕШМ
Потужність. У ЕШМ цей параметр коливається в межах від 220 до 450 Вт (іноді буває і більше). «Сила» інструменту безпосередньо впливає на його продуктивність, тому не дивно, що 400-ватні машини мають «тарілку» діаметром 150 мм.

Частота обертання та частота коливань. Гартуючи каталоги, уважний читач напевно звернув увагу, що перше завжди менше другого вдвічі. Частота обертання - це кількість обертів ексцентрика за хвилину. Як правило, воно знаходиться в межах від 4000 до 14000 (на інструментах з регулюванням швидкості) або близько 12000 на нерегульованих апаратах.
Щоб зрозуміти відмінність ходу від коливання, треба намалювати на орбіті, якою переміщається підошва, дві «мертві» точки (припустимо, верхня та нижня). Одним коливанням буде вважатися переміщення підошви з однієї точки в іншу, а оскільки за один оборот відбувається два такі переміщення, то частота коливань буде вдвічі більшою.

Амплітуда рухів. Пам'ятайте, при описі конструкції йшлося про зміщення вертикальної осі підошви щодо осі двигуна убік. Величина цього усунення якраз і вказує на амплітуду руху. Її можна побачити візуально, достатньо включити ЕШМ та подивитися на підошву знизу.
Чим більший розмах ексцентриситету, тим продуктивніша машина. При компактному ході шліфування буде тоншим (коливання сконцентровані на меншій площі). До речі, є ЕШМ із змінним ексцентриком: перемикаючи режими, користувач, по суті, вибирає грубу чи якісну обробку.

Діаметр кола. Чим він більший, тим продуктивніша машина. Якість шліфування від діаметра не залежить. Інша річ, що агрегати з 150-міліметровою «тарілкою» часто оснащують розгонистим ексцентриком.

ВИБІР ЕШМ
Вибір ЕШМ чимось схожий на вибір «болгарки»: цілком якісний інструмент можна купити за відносно невеликі гроші. Поради можна надати наступним чином:

1. Визначтеся з бюджетом. Звідси можна відштовхуватися у виборі типу (профі або хобі). Наприклад, для нетривалих робіт вдома або на дачі «раз на місяць» витрачатися немає сенсу — підійде простенька побутова модель.

2. Визначтеся із класом інструмента. Для продуктивних робіт найбільш підходящий варіант з діаметром підошви 150 мм і амплітудою ходу 5 або більше міліметрів. Якщо хочеться зробити акцент на якість, краще брати агрегат із ексцентриком 3 мм.

3. Подивіться на технічні параметри: швидкість, вага, зрештою. Адже важким інструментом незручно працювати на вазі. Визначтеся, чи потрібна вам велика потужність, щоб потім не довелося переплачувати за електроенергію.

4. Не забувайте про особисті уподобання! Торгова марка, набір особливостей та регулювань - все це цілком залежить від смаку. Якщо є можливість, потримайте модель в руках, попросіть її включити, щоб оцінити хоча б вібрацію.

Ексцентрикові шліфувальні машини: лікнеп ЕШМ І ЕСТЕТИКА
Можливості ЕШМ практично добре продемонструвало своєрідне показове шліфування. Склеєний щит сосни був оброблений ЕШМ у кілька етапів різним абразивом (спочатку з великою зернистістю, потім із дрібною).

Зерно 80. Очікувати блискучу якість було б безглуздо, така витрата годиться тільки для грубого шліфування та продуктивних робіт: коли потрібно зняти шар, підрівняти поверхню або підготувати її до подальшої більш тонкої обробки.

Зерно 180. Підсумок роботи порадував: таку поверхню можна назвати ідеальною — вона рівна і гладка, наче скло. Ось наочний результат роботи ЕШМ! Але чи може бути краще?

Зерно 400. Все ще зі школи знають, що про вік деревини говорять «річні» кільця на поперечному зрізі. Відомо, що вони щільніші, ніж нарощений за теплу пору року шар. Звичайно, якщо взяти склеєний щит і провести по ньому пальцем, жодних ущільнень не буде, якщо… по цій поверхні не пройшлася «орбіталка» з дуже дрібним зерном, яка в даному випадку, по-перше, все ж таки підвищила якість поверхні. А по-друге, частково «вимила» м'який шар деревини, завдяки чому і з'явився сформований часом рельєф: хоч оку не видно, але палець його відчуває.

КОНСТРУКТИВНІ ОСОБЛИВОСТІ ЕШМ
Електронна система регулювання частоти обертання.
У більшості випадків мова йде про попереднє встановлення максимальної кількості обертів коліщатком. Найчастіше вибирають одну із шести позицій. Потрібне регулювання далеко не завжди, тому деякі ЕШМ нею не оснащують зовсім.

Підтримка частоти обертання під навантаженням.
Належить здебільшого до професійних «орбіталок».
У технічних параметрах наведено обороти ексцентрика на холостому ході. Як інструмент ставлять на заготівлю, швидкість впаде. Щоб цього не сталося, машина підключає резерви потужності і збільшує момент, що крутить.

Система обмеження пускового струму.
Як відомо, така система ставиться з двох причин: щоб знизити навантаження на мережу та щоб уникнути стартового ривка. Перше для ЕШМ, за великим рахунком, неактуальне, оскільки потужність у них невелика. Плавний пуск зустрічається здебільшого на професійних машинах. Причини? По-перше, «хобі» намагаються максимально спростити (це стосується й електроніки), щоб ціна була привабливою. По-друге, щоб зменшити зношування деталей.

Автоматичне гальмо підошви.
Потрібен для того, щоб підошва зупинилася якнайшвидше. Вигода в тому, що скорочуються паузи в роботі і знижується ймовірність зіпсувати заготівлю, по необережності поставивши на неї інструмент, що ще не «заспокоївся».

Патрубок для підключення пилососа або мішка для збирання пилу.
Є у всіх ЕШМ. При підключеному пилососі робота і задоволення завдасть, і завдасть набагато меншої шкоди носоглотці, тому що дихати пилом не доведеться.

Металева шліфувальна по дошва та металевий кожух ексцентрикового механізму.
Зустрічаються не так часто, але й користь від них очевидна, тому що такі деталі міцніше і швидше відводять тепло. Тому немає нічого дивного, що постачають ними здебільшого «профі». До того ж вони збільшують масу інструменту, що для ЕШМ не так уже й погано (адже агрегату бажано працювати під власною вагою).

D-подібна додаткова ручка, регульована додаткова ручка, гумові накладки на ручці та корпусі.
По суті, це дрібниці, які здебільшого роблять тривалу роботу комфортнішою. Що стосується форми рукоятки («скоба» або «грибок»), то тут все залежить від переваг користувача.

Вимикач із можливістю фіксації у включеному положенні.
Є як у недорогих побутових моделей, так і дорогих «профі». Різниця лише в тому, що у перших він найчастіше працює не найкращим чином (банальний приклад: «утопити» його з першого разу не виходить), а у других зроблено безвідмовно. Користь у тому, що не треба давити на вимикач весь час.

Ексцентрикові шліфувальні машини: лікнеДЕ ЗАСТОСОВУЮТЬ?
На практиці ЕШМ застосовують при обробці різних сортів дерева, пластику, металу (зокрема сталі, у тому числі і нержавіючої сталі або алюмінію) та інших матеріалів. Звичайно, сумісна ЕШМ з лакованими поверхнями, але з ними треба бути обережними. Під кожен випадок, природно, підбирається матеріал, зернистість та кількість коливань.

До речі, популярні «орбіталки» і в автомайстернях. Їх часто використовують для шліфування пофарбованих деталей перед поліруванням.

Чи підходить ЕШМ для полірування? Скоріше так, ніж ні, але професіонали рекомендують одягати повстяні кола все ж таки на полірувальні машини. Або використовувати комбіновані шліфувальні машини з функцією примусового обертання підошви.

До недоліків ЕШМ варто віднести неможливість залізти у кути, оскільки підошва у цих інструментів кругла. У таких випадках краще використовувати плоскошліфувальну машину. Не можна ексцентрикові шліфувальні машини і встановити стаціонарно, щоб обробляти маленькі заготовки. Та й ні до чого це: уявляєте, як вібруватиме ця заготівля в руках?

Нарешті, ЕШМ здатна шліфувати лише рівні поверхні: у невеликі ямки чи жолобки інструмент не залізе (у цьому плані більше користі буде навіть від ЛШМ із невеликим за радіусом роликом). Більше того, він швидше зашкодить, оскільки край шліфувального кола має хороші ріжучі здібності.

Оснащення
Здебільшого оснащення для ЕШМ відрізняється від аналогів для ЛШМ хіба що зовнішнім виглядом (коло замість стрічки) та наявністю перфорації, але є і нюанси.
За спеціалізацією абразив буває різним, і підбирають його під певний матеріал. Втім, є й універсальне оснащення. Не забувайте і про взаємозамінність: листи металу чудово відшліфують і дерево.

Зернистість.
Чим більше зерно, тим грубіше обробка. Щоправда, фахівці кажуть, що агрегату з амплітудою коливання 3 мм для якісної роботи, наприклад, з масивом сосни достатньо буде зерна P180 (порівняно з P240 хіба що часу на шліфування піде трохи більше).

Ціна.
Шліфувальні кола для ЕШМ коштують недорого. То чому б не взяти оснащення відомих брендів? Вона і прослужить довше, і якість у неї вища. Пам'ятайте, що добрий абразив сточує шар, а не піднімає ворс. Зрештою, у якісного шліфувального кола для ЕШМ має бути і охайна липучка, яка після знімання не залишала б волокна на підошві і не відклеювалася б від самого шліфувального паперу.

Перфорація.
У виборі кола це, мабуть, найболючіше питання. На підошві ЕШМ є отвори, якими відсмоктується пил. Відповідно, отвори на оснастці та «тарілці» повинні збігатися. Проблема в тому, що у якихось машин їх 5, у інших — 6, у третіх — 8… Доходить до того, що найчастіше простіше купити неперфорований лист і продірявити його вручну.

Штучна перфорація (не лякайтеся, йдеться не про медицину) має одну перевагу та один недолік. Перше виявляється у тому, що, не знайшовши відповідного варіанта, можна отримати те, що потрібно з мінімумом витрат. Друге — грубо зроблені отвори, напевно, призведуть до неякісної роботи, тому стежте за тим, щоб на поверхні шліфувального кола не залишалося горбків. Шматки паперу краще обрізати від гріха подалі.

До речі, багато виробників радять використовувати свої ЕШМ із оснащенням з комплекту машини. Хтось поставиться до цього з критикою, але, з іншого боку, чому б і ні? Тим більше, якщо йдеться про відомі торгові марки. Зрештою, виробнику просто невигідно постачати інструмент з поганим абразивом, оскільки неякісна «витрата» може зіпсувати загальне враження про покупку. До того ж не буде проблем із перфорацією, та й шукати окремо нічого не треба.

Популярні статті

Силовий кабель та дріт від 5мКольори проводів фази, нуль та землі
Для того, щоб щит був читабельним та простим в обслуговуванні, потрібно дотримуватись наступних правил.
18 Марта 2017 года
Силовий кабель та дріт від 5мПВС чи ШВВП?
Чим відрізняються такі схожі дроти і який вибрати?
28 Марта 2017 года
Силовий кабель та дріт від 5мРасшифровка кабеля ВВГ
Расшифровка кабеля ВВГ - что это такое и с какой целью проводиться? Как расшифровать эту загадочную аббревиатуру?
12 Ноября 2017 года
КонтакториСхема магнітного пускача
Магнітний пускач це пристрій, що складається з контактора та обв'язки, призначений для керування електродвигунами.
11 Декабря 2018 года
До списку статей

Тільки вигідні пропозиції

Ми дбаємо про своїх покупців, тому у нас завжди поповнюється асортимент, проходять різноманітні акції, є товари з дуже низькою ціною
Показати більше товарів зі знижкою